پپنا تی وی اولین تلویزیون صنایع پلیمر و بسته بندی

طراحی سایت
شنبه 4 بهمن 1399.
تاریخ شمسی :

عرضه و تقاضای پلیمرها در هفته ای که گذشت

 

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

عرضه و تقاضای پلیمرها در هفته ای که گذشته

 


◾️پس از چند هفته افزایش تدریجی حجم معاملات در این بازار، امیدها به تداوم این جریان افزایشی و بازگشت رونق به دادوستدهای بازار بسیار پررنگ شده بود. اما دو هفته متوالی است که حجم معاملات به ویژه در بازار محصولات پلیمری روند کاهشی خود را حفظ کرده است و حتی تخصیص سهمیه برخی از گریدهای جذاب که ماهانه شارژ می‌شوند نیز نتوانست محرکی قدرتمند برای رشد حجم معاملات به شمار رود.
◾️داده‌های اثرگذار این بازار به وضوح نشان می‌دهد که عرضه و تقاضا برای مواد اولیه پلیمری نیز تا حدی محدود شده است. به گونه‌ای که هفته گذشته 86 هزار و 167 تن از انواع محصولات پلیمری در بورس کالا عرضه شد که نسبت به هفته ماقبل از افت 2.41 درصدی حکایت دارد. این میزان از حجم عرضه گرچه اندکی کمتر از متوسط 6 ماهه ابتدایی سال جاری است اما هنوز هم رقم قابل قبولی به حساب می‌آید. بنابراین عقب‌گرد حجم معاملات در بازار پلیمرها را باید در متغیرهای دیگری جستجو کرد.
◾️شاید بتوان محدود شدن تقاضا را عامل مهمی در کاهش حجم معاملات دانست. هفته گذشته حجم تقاضا با افت 3.7 درصدی به میزان 78 هزار و 327 تن به ثبت رسید که این میزان از حجم تقاضا کمترین مقدار طی سه هفته گذشته به شمار می‌رود و فاصله 27 هزار تنی با متوسط حجم تقاضا در روزهای پر رونق 6 ماهه ابتدایی سال جاری دارد. بنابراین محدود شدن تقاضا اصلی‌ترین محدود کننده معاملات این بازار است که سرعت‌گیر جدی در برابر ورود رونق به این بازار به شمار می‌رود.
◾️در نهایت 58 هزار و 342 تن از پلیمرهای عرضه شده در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت که با کاهش 4.33 درصدی نسبت به هفته ماقبل همراه شد. همچنین 67 درصد از میزان عرضه‌ها نیز طی هفته گذشته مورد معامله قرار گرفت./روابط عمومی پتروشیمی

Go to top