رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

اولین نشست بخش خصوصی در مورد الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا با ابتکار هرویک یاریجانیان رییس اتاق بازرگانی ایران و ارمنستان با حضور فعالان بخش خصوصی، نمایندگان وزارت امور خارجه و سفیر کشور ارمنستان به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اوراسیا برگزار شد.

 

تلاش برای رسیدن به نگاهی واقع بینانه از الحاق ایران به اوراسیا

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی – پپنا (www.ppna.ir): اولین نشست بخش خصوصی در مورد الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا با ابتکار هرویک یاریجانیان رییس اتاق بازرگانی ایران و ارمنستان با حضور فعالان بخش خصوصی، نمایندگان وزارت امور خارجه و سفیر کشور ارمنستان به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اوراسیا برگزار شد.

از آنچه الحاق ایران به اوراسیا در رسانه های رسمی تبلیغ می شود اینگونه برداشت می شود که دولت همه ی زمینه را فراهم کرده و این صادر کننده و تولیدکننده است که باید آستین همت بالا بزند اما واقعیت چیست:

 

خلاصه آنچه در این نشست گذشت را در ادامه می خوانید:

 

- طبق آمار WTO تا اول سپتامبر 2019 ، 481 ترتیبات منطقه ای به سازمان اعلام شده است. این نشان می دهد که کشورها رو به منطقه گرایی آورده اند.

- ترکیه 23 موافقت نامه تجارت آزاد در قالب ترتیبات منطقه ای دارد.

- وقتی صحبت از تجارت آزاد می کنیم یعنی طرفین (دو یا چند کشور) طی دوره زمانی معین تعرفه های کالاها را به صفر برسانند.

- آنچه در ایران اتفاق افتاده است خلاف این حرکت بوده است. ایران علاوه بر اینکه عضو WTO نیست، از غیرفعال ترین کشور در موضوع منطقه گرایی بوده است.

- اولین مذاکرات تجاری ایران در سال 1379 با سوریه بود که موافقت نامه نهایی با این کشور هیچ شباهتی به آنچه در دنیا هست ندارد. کف تعرفه های ایران 5 درصد است و اصول تجارت آزاد تعرفه صفر درصد است

- با کشورهای D8 ترتیبات منطقه ای داریم که هیچ وقت اجرایی نشده است

- در قالب کشورهای اکو موافقت نامه داریم که بین 5 کشور از 10 کشور امضا شده است و به مرحله اجرا درنیامده است.

- موافقت نامه های تجارت ترجیحی با تونس، پاکستان، ترکیه و ... تاثیر چندانی در صادرات ایران نداشته است.

- اتحادیه اوراسیا از سال 2015 رسما آغاز به کار کرد. اتحادیه ی اوراسیا جوانی محسوب می شود.

- فرصت استثنایی پیش روی ماست. بعد از جنگ جهانی دوم که تحریم های امریکا علیه کشورهای مختلف شروع شد برای اولین بار است که یک کشور توانسته به یک تجارت منطقه ای بپیوندد

- این الحاق قطعا صرفا اقتصادی نیست و مسائل سیاسی و ژئوپلوتیک نقش دارد. حمایت های روسیه نقش مهمی دارد.

- بارها از زبان مقامات عنوان می شود که ما عضو این اتحادیه شده ایم. در صورتیکه واقعیت این نیست. تعرفه خود این کشورها با هم صفر (در اکثر کالاها) است. ایران با اتحادیه اوراسیا موافقت نامه تجارت ترجیحی امضا کرده است.

- موافقت تجارت ترجیحی در دنیا منسوخ شده است. کشورهای عضو WTO اجازه ندارند موافقت نامه تجارت ترجیحی امضا کنند.

- در این اتحادیه فقط روسیه براساس خود اظهاری در WTO یک کشور توسعه یافته محسوب می شود مابقی کشورها در حال توسعه محسوب می شوند. روسیه با این استدلال که موافقت نامه ما با ایران موقت است وارد تجارت ترجیحی با ایران شده است.

- در قبال 502 قلم کالایی که اتحادیه اوراسیا به ایران امتیاز داده است ما 360 قلم به آنها امتیاز داده ایم.

- در حال حاضر تنها گزینه ای که برای تنفس اقتصاد ایران باز شده همین توافق نامه است ولی نباید به این اقلام محدود شود.ما بعد از یک سال باید وارد تجارت آزاد شویم. 80 تا 90 درصد تعرفه های مشمول تعرفه صفر خواهد شد. این اولین آزمون جدی ایران است که ببینیم می توانیم تعرفه صفر داشته باشیم یا نه.

- اینکه دولت واردات 1550 کالا را ممنوع کند با تجارت آزاد در دنیا در منافات است. جالب است از اقلام تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا 72 قلم کالا جزو کالاهای ممنوعه واردات است. بعد از مکاتبات فراوان آقای رییس جمهور اجازه دادند واردات این کالاها فقط از اوراسیا آزاد شود.

- فضای کشور به سمت اقتصاد آزاد نیست. بخاط همین تجارت با اوراسیا کورسوی امیدی است.

- این موافقت نامه اگر به تجارت آزاد ختم نشود مفید نخواهد بود

اتحادیه اوراسیا هم با ویتنام و هم با سنگاپور موافقت نامه تجارت آزاد دارند. این می تواند در آینده مبنای موافقت نامه ما با اوراسیا باشد.

از لحاظ سیاسی اتحادیه اوراسیا پارادیمی برای نفوذ اقتصادی روسیه است. بد هم نیست. ما به سمت کشورهای شرقی رفته ایم. اینکه با اروپا مذاکرات تجاری انجام دهیم دیگر به تاریخ پیوسته است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top